Translate

20 Ekim 2013 Pazar

1999.bölüm..

aylin-- ahmet bey,baban.. nuri de abin,değil mi..
irem-- evet..
aylin-- Almanya ne alaka... nasıl bıraktı,prensesini..
irem--(güldüm) buralar dar geldi de..bu sabah,nuri Almanyaya
çalışmak için gitti..  eşi ve çocuğunu da götürdü.. oğlunun daha kırkı çıkmadığı için.. annem-babam..kayın validesi-kayın babası.. da yerleşmeleri ve alışmaları.. için gidiyorlar,şimdi..
 
aylin-- oo,gözün aydın.. hala oldun, ha..
irem-- sağol,oldum da.. henüz anlamadım...  dönerken  uğrayıp, bu gece.. beraber olma planımız vardı,güya.. babam birde dalga geçer gibi.. bir ay ,avrupa turu yapacağız dedi..

aylin-- özlemişsin ama en iyisini yapıyorlar,bence..
irem-- zaten,ısrarla tatile çıkmalarını isteyen benim aylin.. ama
çok abarttılar..
aylin-- (gülerek) çok etkilisin,diyorum ben sana..

yavuz-- irem hanım,aklıma takıldı.. batu bey,niye iki gündür.. başkasının yanında kalıyormuş ki.. evi yok mu,onun..

irem-- varmış ve başkasının yanında kalmıyor..  vahide ve yasemin hanımların karşı dairesi.. eşyalı ve boştu.. üstte de,şule hanımla..ilter beyler oturuyor.. döndükleri gece, batu bey de uğramış.. yorgun olduğu varsayımıyla,ben kalsın dedim..

yavuz-- (gülerek) hıı, benim anladığım.. dozu kaçırıp, sızdığı ..ve gidemediği ..yanılıyor muyum..
irem-- yorum yok.. ben öyle birşey demedim..
yavuz-- peki, halinin.. nedenini biliyor musunuz..
irem--  içimden bir ses,sizinde bildiğinizi söylüyor yavuz bey..

yavuz-- (gülümseyerek) sizin gibi,düşen yapraktan haberim olmasa da.. kaçanın nereye gittiğini bilmesem de..  bazı bilgiler bana da geliyor,tabi.. .. sayenizde,özcan bey vazgeçmiş ki..bu pek alışıldık birşey değildir.. aramızda kalacağına,söz veriyorum..
batu bey,gerçekten masum muymuş..

irem-- evet,masum muş.. zuhalle konuşurken,bana bahsetmemiş olsa.. hiç haberim olmayacaktı.. vazgeçilmesine ,bilmeden katkım olduğuna memnunum.. ama batu beye,söylenilmesinden.. bana minnetle teşekkür etmesinden rahatsızım.. bu konuda ketum olunmasını tercih ederdim..
madem konu açıldı;sizden bilgi almak istiyorum..yavuz bey..
 uzman değilim de,benim gözlemleyebildiğim kadarıyla.. batu bey titiz,bilgili.. işi bilen,başarılı bir yönetici.. kişiliğini de,az çok biliyorum.. incir çekirdeğini doldurmayacak ,bir kusurun olduğu varsayımıyla.. sorgusuz sualsiz ,işine nasıl son veriyorsunuz.. sizin kurumda..gözden çıkarmak bu kadar,kolay mı.. herkesin özel hayatını,takip mi ediyorsunuz..
arkadaşı olması yasak mı.. masumlukla ilgili,kriteriniz ne..


yavuz-- (bir sigara yaktı)bilmiyor olsanız,batu bey özcan beyin talimatıyla işten çıkarılacaktı,diyebilirim..şanslıymış..
ercan bey karara şerh koyabilirdi.. bende onaylamayabilirdim.. ama genelde olmaz.. özcan beyin kararına uyarız.. oranın yetkilisi, o çünkü..
hepimizi kapsayan ve bağlayan.. inisiyatiflerle fazla esnetilmeye müsait olmayan.. yönetmelik,kurallar çerçevesinde yetkimizi kullanıyoruz.. her yerde olduğı gibi.. personelle ilgili sicil de, tutulur.. kendi içimizdeki birimler ve yetkilendirilen müfettişler de hassasiyetle değerlendirmeler,denetlemeler yapar..
 batu bey için dediklerinize katılıyorum,yönetim kademesi de kabul ettiği için.. terfi etti zaten..
 gözden çıkarma meselesi,elbette basit ve şahsi değil..  karşılıklı haklar korunurken, mutlaka sorulur.. uyarıldığı için,duymuş öğrenmiş olmalı.. ve bardak doluysa,bir incir çekirdeği bile taşmasını sağlar..

iki ihtarı varmış, batu beyin.. iki kere de.. melek hanım için..
habersiz,Ankaraya gidip..kaos yaratmış.. ihtar alıp,kovulmaması..
yusuf beyle güzide hanımın,inisiyatif kullanmaları sayesinde olmuş.. belgeler ortada,imzaları var..bir nevi kefil olmuşlar.. güzide hanım
özcan beye; genç,aşık olmuş.. bir şans verip,cezalandırmayalım..  tanıyor ve güveniyorum,bir hatası daha olursa.. ben istifa ederim demiş..   ast kadrosunu kollayan, müdürüne karşı ..daha dikkatli olmalıydı,batu bey..
özcan bey de; güzide hanımı harcatmamak adına müdahil oldu.. anlatabiliyor muyum..  o nedenle, masumiyet de göreceli..
 hepimizin uyması istenen.. sınırlı,özel hayat kriterlerimizde var.. ve gerekiyorsa,emin olmunmuşsa.. görevlendirilecek kişiler
yetiştirilip,hak edene fırsat verilmesi açısından.. yenilenmenin şart olduğunu düşünüyorum.. umarım aydınlatabilmişimdir sizi..

irem-- evet.. son bir sorum var.. sözleşmemi iptal edin,tazminatı ödeyeyim.. beni affedin demiştim.. yusuf beyle,güzide hanım kabul etmediler.. ben güzide hanıma zarar mı veriyorum,şimdi..
yavuz--(gülerek)  hayır..sözleşmelisiniz,henüz..
aylin-- ne sözleşmesi.. iş mi değiştirdin..  holdingle ilgili, sorun mu var..

Hiç yorum yok: