Translate

16 Eylül 2013 Pazartesi

1960.bölüm..

tuna-- bakü-ceyhan petrol boru hattını duydun mu eren.. birçok inşaat firması başvurmuş da..
eren-- evet,biliyoruz.. bizde de..ihaleye girip,girmemek konusunda.. toplantılar yapılmıştı.. cazip tarafları olduğu kadar,firmayı zorlayıcı yanları da vardı.. şartlarının ,teminatının çok ağır olduğunu hatırlıyorum..
başka büyük projelerimizin bağlantıları,yapıldığından..yetiştirememe ,tazminat ödeme riski olunca... vazgeçildi..
bekir ağanın,size önerdiği konu bu muydu yoksa.. ne alaka,inşaatçı değilsiniz ki..

tuna-- evet.. inşaatçılar ve kardeşi ortak şirket kuruyorlarmış.. yüklenici firmaya,tedarikçi olacaklarmış.. ihale şartlarından dolayı,bekir bey teminat olamıyormuş da.. ireme onu teklif etti..
riski,üstlenip.. bankadan harcamalarına aracı olacakmış yani..

eren-- iremin bileceği iş,elbette.. mutlaka etraflı olarak,inceleyecektir  ama muhatap, dünyanın yarısı neredeyse.. devasa ,kazanç pastasından. pay almak için,akbabalar da olur mutlaka.. yolunu tıkamak,çok kolaydır..
tatsız tecrübe yaşamak,kayıp da seçenekler dahilindedir her zaman..
kağıt üstünde olman, hiç fark etmez.. onlar,seni bileceklerinden.. birkaç bin dolarlık,holdingin.. sarf ettiğin emeğin,gözünün önünde eriyebilir..
ipotek neymiş,bankayı hediye etse bile.. iki kere düşün bence..

irem-- evet,haklısın abi.. bende sıcak bakmıyorum..dediklerimi de,duydun zaten.. tek tahmin edemediğin, holdingin bütçesiydi.. ve erimesine,asla izin vermem..

eren-- inşallah daha çok kazan da.. ben,bize ödeme yapmanın ,hiç sırası olmadığını düşünüyorum.. araba ithaline ,çok para yatırmışsındır.. ben geri verebilirim istersen....

tuna-- (gülümsedi) sağol eren.. ama duydun, tahmin edemedin dedi.. irem tamamıyla bağımsız,artık..  yere sağlam basıyor,merak etme sen..

irem-- abimm,allah razı olsun.. söylemen yeter.. maddi,sorunum yok..
ben arabayı ithal edecektim sadece.. şartlar değişti.. birde ortak oldum.. yatırdığım servetti resmen.. ama karşılığını da almaya başladım,çok şükür..
mahmut bey de,(...... ............. ) fabrikasını aldı.. beni,ikna etti..ve ortak olduk.. kimse bilmiyor,bir süre de söylemeyeceğim..

dönünce... Japonyadan klima ve tv ithalatı için.. imzalar atılacak kısmetse.. bir reklam ,fuar organizasyonu şirketi kuruyorum..  bir ithalatım daha var.. ilter bey görüştü,anlaşma aşamasındayız.. yarın  toptancısına gidip, bir bakacağım..
ocak ayına kadar,yapılanıp.. geri dönüşümleri almaya başlayınca da.. okula ağırlık vereceğim inşallah..
hıı,ama öncesinde kadrolu olmak  ve sınıf atlamak için.. sınavlara gireceğim.. 19-20-21.de dua edin bana..

eren-- tuna doğru söylüyormuş.. allah bereket versin.. gurur duydum seninle.. dua ederiz de.. onları da,başaracağına eminim.. üçüncü sınıftan mı başlayacaksın..
irem-- sağol abim.. öyle umuyorum.. mr.smith ve özcan bey de..
harika imkanlar sundular bana.. süresiz,istediğim zaman.. istediğim yerde.. her kapının açılacağı.. pratik,teorik staj.. az kişiye nasip olur herhalde.. kendime yatırım yapacağım,birazda..

eren-- çok güzel de.. aklımda canlandırdığımda bile.. zamansız olacağın anlaşılıyor.. fırsatları değerlendirme demiyorum kesinlikle.. ama hızlı tempoya ayak uydururken.. tuna görüşmek için,randevu alacak herhalde.. ikinizde,kendinize aşırı yükleneceksiniz.. ilişkinizin yıpranma ihtimalini gözden kaçırma.. herşeye sahip, olabilirsin de.. mutluluğunu kaybedersen .. hiç,olursun..  bunu ,bir büyüğün tavsiyesi olarak kabul et.. olur mu..

irem-- olur abim..
tuna-- irem anlatırken ,ben yoruldum.. sende,haklı olmana rağmen içimi karattın eren.. çok zorlanacağımız kesin.. ama ben ona okumasına engel olmayacağıma dair söz vermiştim..
diploma almasına,gayret etmemin tek sebebi bu.. yatırımı kendisine yapmasına,sonuna kadar destek olurum.. başaracağına da,hiç kuşkum yok..

ikimizin de,şartları gereği..  işi ireme devrederken ki.. amacımı,düşüncemi söylemiştim..
allah,yürü ya kulum dedi.. irem de,aklıyla.. idareciliği ve bağlantı becerisiyle maşallah.. koştu..  kendi sermayesiyle ,genişleyip büyümeye devam ediyor/ edecektir de.. ama sabrım ,beş yıllık..  sonra o ,kendini geriye çekip..  işi,rölantiye alacak .. (bana bakıp,gülerek) bende sabrımın karşılığını alacağım..

eren-- inşallah alırsınız ikinizde..
tuna-- inşallah..

gönül-- babanlar,abinler..bebek nasılmış irem..

Hiç yorum yok: