Translate

24 Ağustos 2013 Cumartesi

1945.bölüm..

çiğdem-- kendimi de düşündüm,diyemedin değil mi..

tuna-- (gülümseyerek ) diyemedim de,o an düşündüğüm.. sadece onun geleceğiydi..
okul açılıncaya kadar,yakınlaştık da.. hepimiz için zor bir dönemdi.. ben teklif ettiğimde,irem benim sözlüsü olduğumu çözmüş meğerse.. durumu daha da zorlaştırmak için.. hislerini belli etmeden,elinden geleni yaptı... babası beni onayladığından.. onun dediği olacak diye,bizi harcıyacaktı neredeyse..
sevdiğime,suçsuzluğuma  ikna etmek için.. çok uğraştım..
evlendik de.. sonrası ikimiz içinde,inanılmaz yıpratıcıydı..

çiğdem-- kişilikleriniz çok farklı.. uyum sağlamaya uğraşırken.. okulda asi karına,birde öğretmenlik yapınca..  yıpranman normal..

tuna--yok canım..  irem; çalışkan..  çok hırslı,hevesli.. dikkatli, yetenekli bir öğrenci olmasının yanısıra ..saygısı, arkadaşlarıyla ilişkileri,yardımlaşması ve hitabıyla da fark ettirdi.. sevdirdi kendisini..  bizi başka faktörler yıprattı..  birbirimize laf getirmemek için,gayret ettik.. mesela ben; hiç sınav kağıdını okumadım.. soruları öğretmenlerle,okulda beraberken hazırladık.. özel çalıştırmadım,tiyo vermedim kesinlikle..haklı olsa da, onu savunamadım..
başarısının tesadüf olmadığını ,ispat edince.. biraz,rahatladık..

irem--hoca ile evli öğrenci olmanın  dejavantajını, bende çok yaşadım..
meselaa; saliha hanımla bayağı takıştık.. haklı olduğum halde,tuna için özür diledim.. ilk başlarda,notlarıma hep şaibeli bakıldığından..
 iki gözetmen,sınavda daimi beni izliyordu.. ağız tadıyla,bir kopya bile veremedim..
avantajı da,galip bey oldu..  tunayla bana inandı ve desteklediler..ithalat- ihracat işleri.. philiple tanışmam,ticari çevirilere başlayıp.. prosedürü öğrenmem  o dönemdeydi..
ben sözümü tutup,birinci oldum.. tuna da,ne söz verdiyse.. gerçekleştirdi..  ölçülü teşviğini esirgemeyip..  galip beyle toplantılardan çıkmamı, sabırla çok beklemiştir.. hiç inkar edemem..

ercan-- çalışmanıza zemin hazırlamış,bravo doğrusu..

tuna-- (kaşlarını kaldırıp) pek öyle denemez,ercan bey.. hiç bir yerde, çalışması taraftarı değildim.. niyetim;galip bey gibi.. geri plan hizmeti verebilmesiydi..
evde de,yapabilirdi onu.. öğretmen olduğunda, tayini kuvvetle muhtemel Adanaya olmayacağından.. ben de gönderemeyeceğimden.. bu tarz bir yol düşünmüş,ireme de söylemiştim.. hatta okul yaptırma projesine, bir an önce başlamam da bu yüzdendi..

menekşe-- yani, "öğretmen ol ama kadrosuz,okulumuzda faydalı ol..  geri plan hizmeti verirken.. senin isteğin,benim de vicdanım rahat olur..   sınırların bu,dışına çıkma sakın.." ölçülü teşviği, doğru anlamışmıyım..

tuna-- (gülerek ) evet de.. şartlar ve irem sayesinde geldiğimiz nokta
ortada.. sınır falan kalmadı,ezdi geçti..

eren--işinde çok başarılı da.. bence asıl etkileyici olan..;18 yaşında.. saygısını kaybetmeden..aramızda ezilmeden.. hepimizi yola getirmesiydi.. artıları çok, irem kesinlikle yabana atılmamalı..  netice olarak; zorlukları aştılar ve sevgileriyle imrendiriyorlar.. ikisine de,bravo doğrusu..

tuna-- sağol..

Hiç yorum yok: