Translate

24 Ağustos 2013 Cumartesi

1944.bölüm..

irem-- tuna ; titiz,disiplinli.. ilgili,ölçülü arkadaş olabilen.. gözlemleri isabetli.. hem sayılan,hem sevilen..  öğreten ve karşılığını isteyen.. ,harika bir öğretmen.. her zaman söylediğim gibi.. ben çok şanslıyım..

yavuz-- peki,tuna bey.. siz objektif olarak ,irem hanımın öğrenciliğini değerlendirebilir misiniz.. birde,öğrencinizle evlenmek.. zor olmadı mı..

tuna--olmaz mı.. ikimizin de hiç arzu etmediği, bir durumdu...çok çektik..
ben,idealini bilmediğimden..  nihayet evleneceğiz diye düşünürken.. okuyacağım diye yapmadığı kalmamış.. ve istediği gibi.. yabancı diller bölümünü kazanmış..

 hala beni ..niyetimi,mesleğimi ve öğretmeni olacağımı  bilmediği dönemde..bir akşam, komşu olarak..onların çiftliğine gidip..  tarım ilacının ingilizce açıklamasını verdim ve  çevirebilir misiniz dedim.. hevesle,tabi dedi..beş dakika sonra,getirdiği çeviri eksiksizdi.. harf hatası bile yapmamış..
sonrasında babası hastalandı.. hastane,ev arasında perişan oldular..  o hengamede, tarih unutulmuş.. hakkını kaybetse,evleneceğimizi bilmeme rağmen..   vicdanım kabul etmedi..kaydını son gün, ben yaptırdım..


gönül-- nasıl,kayıt ettirdin ki...kimlik,fotoğraf.. diploma gerekmiyor mu..
eren-- yeni duyuyoruz,bunları.. aydınlat bizi..

tuna-- (gülümseyerek ) uzaktın ya,eren.. hem niye anlatsaydım ki..
iremin..benden haberi olmadığını,bilmiyordum.. ahmet abiyle, epeyce bir nikah hazırlığı yaptığımız için.. gerekenler bendeydi gönül.. diplomayı da,sonra ahmet abi getirdi..
orhan-- seviye tespit sınavını da,zorlanmadan geçmiştir..

tuna-- yaa..ben bilgisine güvenip yazdırdım da.. o ,okulu uzatıp.. bir yıl geç evlenebilmek için.. kağıdı boş vermiş ve çıkmış.. ben okula geldiğimde,ağacın gölgesine oturmuş..keyifle babasını bekliyordu..

menekşe-- irem ne alemsin..

irem-- ne yapsaydım.. ..okul bittiği yaz.. babam sözlendin... iki ay içindede evleniyorsun hazırlanın dedi.. şok oldum..  babam,beni bilmiyormuş gibi..  ilk defa baskı ve büyük hata yaptı..tunanın sevgisinden emin olduğunda,kızıma yaklaşmayacaksın..okul bitince evlenirsiniz diye söz vermiş.. garibim,iki yıl beklemiş o da.. benim hiç birşeyden ve tunadan haberim yoktu,görmemiştim bile.. bana kimse açık olmadı ki.. tepkimden çekinip,tuna da söyleyememiş.. anladığımda ,bende onlara acımadım.. hedef babamdı ama tuna da nasibini aldı..


mahmut-- ağacın altında otururken görünce şaşırmışsınızdır,tuna bey.. ne dediniz..

tuna-- hemde nasıl.. öğretmen olduğumu,dersine gireceğimi öğrenince, o da şaşırdı.. kolay geldi herhalde,erken çıkmışsınız dedim..
açıkça, evlenmek istemediğimden boş verdim dedi.. habersiz olduğunu, o zaman öğrendim ve çok üzüldüm.. farklı değerlendirip,beni teselli bile etti..
o bir yılın kazanç değil, kayıp olduğuna ikna ederek..  bir fırsat daha verilse..kullanırmıydın.. yarım saat var,sınavın bitmesine.. karar ver dedim.. benim kendisi için çırpındamdan,etkilenip kabul etti.. mustafa beyin odasında,sınava girdi tekrar.. ölüm kalım meselesi dedim adama..
ben iyi birşey yaptığımı düşünüyorum ya.. süre sona erdiğinde..iremde,odadan mutlu çıkacak diye bekliyorum.. ama ne mümkün..
barut fıçısı gibiydi,hem ağlıyor..hem bağırıyor.. mutlu musun,bir yıl kaybettirdin bana.. sen kim oluyorsun da,benim kararımı etkiliyorsun.. bana niye karıştın.. daha ne laflar..
tamam canım,istemiyorsan.mustafa beye rezil olmak pahasına... eski kağıdın geçerli olur..  sana bir yıl hediye ederim,boşuna hazırlık sınıfı okursun dedim..
durdu,sakinleşti biraz.. düşündü,düşündü.. üstüne vazife değilken,kaydımı yaptırmışsın.. şimdi de ,sırf iyiliğim için.. kendini zora soktun.. ne yapalım,önce evleniriz.. peki,kalsın hocam dedi..

çiğdem-- kendimi de düşündüm,diyemedin değil mi.

Hiç yorum yok: