Translate

17 Temmuz 2013 Çarşamba

1883.bölüm..

barbara-- evet..haklısınız.. ben bir iki konuda fikirlerimiz uyuşunca,öyle sandım herhalde..  cafer bey özelliğini kaybedip..sıradanlaştı birden.. kendimi kandırmışım sanırım.. aptallık bende..

irem-- aptal değilsin ,barbara.. insan görmek istediği şeyleri algılıyor..  sadece,bunu fark ettin.... zübeydem,çantamdan sigara verirmisin bize..

zübeyde-- veririm,canım..

verdi,yaktık.. havalandırmayı çalıştırdım..

zübeyde-- barbara,fikirlerin farklı olması.. bakış açısını geliştirir,iyidir.. yeter ki.. birbirini saygıyla,dinleyip.. karar için,konuşulabilsin.. benim dediğim doğru,sen sus denilirse.. hiçbir ilişki yürümez..  karşındakine değer vermek,gerekir..
ve hemen de,cafer beyi harcama.. o gördüğüm,bildiğim.. ve olaylara yaklaşımını insanca bulduğum.. mevkisi başını döndürmemiş.. eşine değer veren,vicdanlı birkaç erkekten biri..

barbara-- (gülümseyerek) ama ilk sırada değil.. diyorsunuz.. bir dakika,eşi mi vardı..

zübeyde-- hayır,yok tabi.. size davranışını kast ettim..
liste yapsaydım ilk sırada ; kimsenin yanına bile yaklaşamayacağını düşündüğüm tuna bey olurdu.. sonra;  ziya bey..ergün bey..  iremin babası, ahmet bey.. rekin.. said..cafer.. orhan,eren ve tuğrul beyler.. diye sıralayabilirim..

barbara-- pekiii,maruf bey.. kaçıncı sırada..
zübeyde-- şartlar,hayat tarzı  başka olsaydı.. mesela canlı ,kıpır kıpır uyum sağladığı tek eşle.. maruf da,üst sıralarda olabilirdi.. bu yılın başlarında listenin son sırasını bile hak etmezken.. şimdi çabaladığını görünce,listemde biraz yükseldi barbara.. ama şimdi de..diğer eşleri benimle aynı fikirde değiller.. bizim durum karışık ,zor ve çıkmaz sokak gibi.. mutlu olan az..

irem-- zübeydeciğim,sağol.. tespitlerin ve ilk sıra konusunda sana katılıyorum.. dediğin gibi.. şartlar değişik olsa,tuna da hak etmeyebilirdi .. uyum konusunda,biz şanslıyız gerçekten.. sen çabaladığı için.. yüceltirken.. barbara,fikrine katılmadığından.. hayal kırıklığına uğradı..
bizim  kişiliğimizin ve bakışımızın da ilişkilerin devamlılığında rolü var.. kriterlerimiz farklı.. kimse,kimseye benzemiyor..
mesela ziya ve zuhalin yerinde bizler olsaydık.. ben zuhal gibi,yanlız kalacağımız zamanı beklemez.. o an, tavrımı sertçe koyardım.. ki,bu çok sakinleşmiş halim..

barbara-- eşlerden birisinin geri adım atması ve  ılımlı olması gerekiyor yani..

irem-- evet ama -tanıdığım,güvendiğim ve çok sevdiğim için..-yerine göre geri adım atan, ben de olabiliyorum..
 tuna içinde geçerli bu dediklerim..  (içimi çekerek ) konu ağır,başka zamana bıraksak ve bu gece deşarj olsak diyorum.. ne zaman gideceksiniz..

zübeyde-- biz imkanları zorlayıp,siz dostlarla bir arada olabilmek için geldik.. yarın akşam mutlaka dubaide olmamız gerekiyor dedi,maruf..

barbara-- ben de,kahirede olmalıyım.. yıllardır,böyle uzun tatil yapmamıştım.. sizlerle daha da anlamlandı,aile gibi olduk..
.. anarın nikahından sonra.. annemle,babam da.. evlerine dönecekler.. dağılacağız yine.. siz gelirsiniz,artık..

irem-- (gülümseyerek ) bizde sizleri,sevdik.. kısmet olursa geliriz,barbara..
zübeyde--  nereye geleceğiz.. dahoya mı,kahireye mi..

barbara-- kahireye tabi.. şu an , dahoya ziyaret planım bile yok.. erteledim..

irem-- (kırmızı ışıkta,öndeki taksiyle yan yana geldik.. camı açtım.. tuna da açtı) tuna daha çok var mı..

Hiç yorum yok: