Translate

29 Haziran 2013 Cumartesi

1852.bölüm..

ayağa kalkıp ..hoşbulduk diyerek,tokalaştık..

mehmet-- sizi tanıştırayım.. naim bey,şule hanımın babası..
irem hanım,bahadır holdingin patronu.. eşi tuna bey de,çukurova üniversitesi ingilizce bölümü dekanı..

tokalaştık..
naim-- (saygıyla ) çok memnun oldum efendim..
tuna--  bende memnun oldum,beyefendi..

irem-- naim bey.. tanışmayı,çok arzu ediyordum.. şule hanım,belli ki .. asaletini kararlı duruşunu,disiplinini sizden almış.. sizin gibi değerli bir büyüğümüzü dinlemeyi çok isteriz.. oturmaz mısınız lütfen..

naim-- (mimiksiz ve sert hatlı yüzünde ,hafif bir gülümseme oldu sanki.. ) teşekkür ederim..şule de sizlerden , övgüyle bahsetti.. biraz oturabilirim.....

 naim bey benim yanıma..oturdu.. mehmet bey de,tunanın yanına koltuk çekti..

nasılsınız,iyimisiniz laflarından sonra..
mehmet-- ne ikram edeyim size.. ne içersiniz..
irem-- kahve içerim mehmet bey..
tuna ve naim bey de,bana katıldılar.. hakan bey istedi..

irem-- mehmet bey,araba ve gösterdiğiniz yakın ilgi için teşekkür ederiz.. işinizi gücünüzü bırakıp,yanlız bırakmadınız bizi..sağolun..

mehmet-- rica ederim,irem hanım.. ne demek,bir arkadaşımızın yardıma ihtiyacı olmuş.. tabi koşacağız.. anne ve bebekler nasıl..
irem-- çok şükür,iyiler.. bülentte geliyormuş.. abimler karşılamaya gittiler..

tuna-- bende,haber almamı sağladığınız için teşekkür ediyorum..mehmet bey..
mehmet-- rica ederim,tuna bey.. konu önemliymiş,umarım hakkınızda hayırlısı olur..
tuna-- (saate baktı ) evet,bizde öyle diyoruz.. siz ve birçok kişi bana ulaşması için.. uğraşmışsınız,sizi yormuşum  ama gidemeyeceğim..

mehmet-- gidemeyeceğim dediniz.. irem hanım için mi..
tuna-- evet..

naim-- irem hanım.. anladığım kadarıyla,tuna bey görevli olarak bir yere gidecek.. eşinizi engellemeyin,rica ederim.. hanımlar,eşlerine destek olup..daima yüreklendirmelidir..

irem-- katılıyorum,naim bey.. (kısaca özetledim,durumu ) anladığınız
doğru ama ben engellemiyorum..beni bırakmak,tunanın içine sinmediğinden.. gitmiyor..  halbuki tüm ailem,annem babam.. çalışma arkadaşlarım.. sağolsun,mehmet bey gibi.. birçok dostumla ben yanlız değilim.. ama tercih etmediğinden, fırsatı kaçıracak..
siz de,görev dolayısıyla çok gezmiş olmalısınız.. eşinizden ayrılırken,özlemi azaltmak için yaptığınız özel birşey varsa..
paylaşın bizimle rica ederim.. üç saati var,belki tunayı razı edersiniz..

kahveler geldi,aldık.. sigaralar yakıldı.. naim beyde,mehmet bey de..daha iyi görünüyorlar.. sinirler yatıştı,biraz..

naim-- çok gezdik tabi..  gitmem demek gibi bir lüksümüz olmadığından,zor olsa da.. o hayat tarzını kabullendik.. görevimiz,amacımız belliydi..hizmet için oradaydık..  eşim ,ailesinden dolayı ortama yabancı değildi..
hislerimizi de çok belli etmeyiz.. düzen, kurallar çerçevesinde yaşamamız gerekiyordu.. bizde yaşadık.. tuna beyin şartları,yapısı ..sizin özeliniz nasıldır bilmiyorum.. ama hizmet verenler ,mutlaka fedakarlık yapmalıdır.. amaç ulvi olunca,eşten.. çocuklardan da ayrılabiliyor insan..

tuna-- benim o lüksüm var,haklısınız naim bey.fedakarlığımı başka alanlarda,yapıyorum bende..
naim-- tercih ve karar sizin.. elbette.. umarım hata yaptım demezsiniz ileride..
tuna-- diyeceğimi sanmıyorum.. (fincanı sehpaya bırakıp,bana baktı..gidelim diyor gözleri )

irem-- naim bey,mehmet bey..hakan bey.. misafirimiz gelecek,bize müsade.. en kısa zamanda,Adanaya da bekleriz.. buyrun gelin..

mehmet--hakan-- inşallah..

naim-- bizde gelmeyi istiyoruz.. irem hanım.. laf lafı açtı..ben sizinle mehmet beyin bayiliğini ve yakışıksız tavrını konuşmak istiyordum aslında..

irem-- (hayretle gözlerimi açtım ) anlamadım.. mehmet beyin bayiliği sizi neden ilgilendiriyor ve ne sıfatla konuşacaksınız naim bey.. hem yakışıksız tavır da ne demek oluyor.. biz çok memnunuz kendisinden..

naim-- şuleye tavrı.. yakışıksız..rahatsız ediyormuş kızımı.. şikayetçiyim.. bayiliğini siz iptal etmezseniz.. fabrikayı arayacağım..

irem-- (derin bir nefes alıp,fincanımı bıraktım bende ) naim bey.. birkaç konuda bilgi vermeme müsade edin lütfen..
beraber çalıştığım arkadaşlarım .. benimle her zaman,samimiyetle konuşabilirler.. şule de,son derece aklı başında genç bir bayan.. rahatsız olduğunu onun söylemesi gerekir ki.. hiç öyle bir konu gündeme gelmedi.. mehmet beyi  sizden daha fazla zamandır tanıdığım için,iyi biliyorum.. benim elemanımı rahatsız edebileceğine bile ihtimal vermiyorum..bu özel bir konu olduğu için; yine de,şuleye soracağım..

işle ilgili konularda kusura bakmayın da; kimse bana karışamaz..emir de almam.. bayiliği iptal etme yetkisi bana aittir.. ve hiç niyetim yok..
fabrikayı arayabilirsiniz elbette ama bir sonuç elde edeceğinizi sanmıyorum.. çünkü fabrikaya da ortağım..
size saygı duyuyorum ama nüfuzumu kullanırım havasında,tehditkar konuşmanızı
kabul etmem mümkün değil..
ancak bir baba olarak şikayetçiyseniz ve mehmet bey,şuleyi gerçekten rahatsız ettiyse.. bunu da şuleden duyarsam.. mehmet beyle yollarımızı.. bana ters geldiği için.. ayırırım..
taraflar olarak kabul ederseniz,bir önerim var sizlere..  fazla uzatmadan.. hepimiz bir aradayken.. meseleyi çözüme ulaştırmak arzusundayım..

naim--mehmet-- kabul..

Hiç yorum yok: