Translate

9 Temmuz 2012 Pazartesi

1287.bölüm..

ir-- (gülümseyerek baktım,tunaya  ) kızını tanımıyor sanki.. asi ireme,pat diye.. sözün kesildi,iki ay içinde evleneceksin denir mi.. sen bana sormadan,görmediğim kişiyle nasıl evlendirirsin .. okuyacağım ben diye..
kıyameti kopardım.. ben ki,babamın prensesiyken.. hiç aldırmadı.. kararım kesin,hazırlanın  dedi,gidip yattı..

tu-- bende ;ireme bu tarz birşey söylediğini bilmiyorum..
ahmet abinin bana gelin isteyin demesini bekliyorum..adamı yıldırdım,abi ne oldu bile diyemiyorum artık..
pamuk zamanı,tam.. çok sıcak bir hava.. diyelim ki;bugün ahmet abiler toplayacaklar.. 
ertesi gün de ,biz toplayacağız.. kahyalar birbirlerine yardım ediyorlar..bir ihtiyaç var mı diye sorması için kahyayı gönderdim .. geldi söylene söylene.. kimse,iremle olan mevzuyu bilmiyor tabi..
"ahmet ağanın başına ya güneş geçti..ya da şekeri yükseldi herhalde.. kızına pamuk toplatacakmış,çiftliğe getirmiş ve kahyaya işçiler ne yapıyorsa,o da yapacak.. hiç ayrıcalığı yok anladın mı demiş..çok da kızgınmış beyim" dedi.. mana veremiyorum, söz vermişim gidemiyorum ..akşama kadar sıkıntıyla bekledim..
birde üniversite için sonuçlar açıklandı.. zarf gelmedi henüz demişti bana..o ; nasılsa çalışmayacak.. okuyup ta ne olacak diyor..ben de,işin açığı evleneceğiz diye istemiyorum..

mustafa-- insan evladını,yiğenini yere göğe koyamazken.. böyle hatalar da yapabiliyor işte..

ir-- evet mustafa bey.. size tepkim o yüzdendi.. bazen geri dönüşüolmayan izler bırakıp.. hayatlara bile mal olabiliyor.. benim canım babam, bu kadar severken .. bir lafıyla dahi incitmemişken ..ağzımdan çıkmadan düşünüp,yapan adam beni "vermiş".. ben neyim,eşyamıyım da veriyor.. görmediğim,sevmediğim birisi ile nasıl evlenirim diye düşüne düşüne.. çıkar yol olarak.. babamı vazgeçirmek için.. intihar numarası yapayım dedim..

çiğdem-- nee..
ir-- 18 yaşındasın,ummadığın şeyler oluyor ve çaresizsin.. sabaha kadar ağlamışım.. aklım almıyor babamın tavrını.. babam avcı.. tüfek,fişekle dolu..bir odası var. hepimizde biliriz,kullanmasını..
ezandan önce,girdim odaya.. tüfeği aldım,boş sandığım fişekleri koydum.. emniyeti açtım..
koltuğa oturup,çenemin altına dayadım.. elim de tetikte..
babam her sabah namaza kalktığında,mutlaka abimle bana bakıp.. bizi öptüğünden.. 
yatakta olmadığımı görmesini ve aramasını bekliyorum.. gözlerim şiş,yanıyor.. kapattım biraz..ben orada uyuya kalmışım..

ceyda-- ufff,daraldım iremm..
cevdet-- bende..
güngör-- intihar girişimi başarısız oldu ve evlendiniz değil mi..
tu-- iyi ki başarısız olmuş ama iremi razı etmek ..hiçç kolay olmadı güngör bey..

ir-- babam tahmin ettiğim gibi,beni göremeyince paniklemiş..beni sarsıp,boynumu kontrol ederken uyandım.. bağırarak ne yaptın sen diyor.. annemi,abimi çağırıyor..  tüfeği de almaya çalışıyor elimden.. delirmiş gibi.. herkes odaya geldi ,annem bir çığlık atınca.. ayıktım.. doğrulup.. yaklaşmayın bana dedim..
tüfeğe de sıkı sıkı yapışmışım.. annemle abim.. bırak diyorlar da.. babam.. burnundan soluyor.. kıpkırmızı oldu.. "demek bana şantaj yapıyorsun ha.. cesaretin varsa,çek o tetiği "dedi..
sana boyun eğmektense ölürüm ,bir kızım vardı dersin diye duygu sömürüsünü de yaptım.. abim ,annem yalvarıyorlar.. ama fişekler boş nasılsa diye tetiğe basarken.. nasıl oldu anlamadım bile,babam tüfeği kaptı
elimden.. koltuğa koydu.. "çabuk ol,benimle geliyorsun.. sana fazla yüz verdim demek ki "diyip çıktı odadan..
elim ayağım titriyor,sinirlerim boşalmış.. abim sarıldı bana..sen kendini mi vuracaktın deli kız dedi.. bende yok canım,fişek boştu dedim.. meğerse doluymuş.. annem,fişekleri gösterince.. şok oldum..
abim,annem kızıyorlar.. babam bağırıyor bir yandan.. sersem gibiyim zaten.. çantamı kapıp,gittim yanına.. arabaya bindik.. güneş yeni doğuyor daha.. sürgün yerim, çiftlikmiş..  kendi kendimi..
bu kızgınlıkla nikah memurunun karşısına da çıkarabilirdi yada gerçekten ölmüş olabilirdin şükür et,haline diye teselli ediyorum..  bıraktı beni çiftlikte.. kahyaya da,çalıştır hiç ayrıcalığı yok .. bir oda ver ,aşağıda kalacak dedi.. gitti.. yaparım ne varmış ki dedim.. pantolonun üstüne,giydim bir şalvar.. başıma da bir yazma bağladım.. üçyüz kişiyle tarlaya pamuk toplamaya gittik.. aç,susuz,uykusuz.. alışık olmadığım bir ortam ama bırakmıyorum kendimi.. yandık,kavrulduk.. akrep dahil,tüm haşerelerle iç içeyiz.. kaşıntıdan mahvoldum..
su kazanına yaklaşmak için acele edince..  birde ayak bileğimi  burktum..
öğlen yemeği için ara verildiğinde de.. gidemedim.. saat dörtte tekrar gelinecek dedi çavuş..
ağrım var ,kıpırdayamıyorum..nehir kıyısında oturup,bileğimi suya soktum..sonrasını hatırlamıyorum,bayılmışım.. gözümü bir açtım,gece olmuş.. yıldızlar parlıyor.. bizim çiftlik çok uzakta nokta gibi.. ışıkları görülüyor.. ıssızlığı kurbağa sesleri bozuyor sadece..
ben orada kalmışım,bileğim şişmiş.. başım da çok ağrıyor..  bir sopa bulup ayağa kalktım.. seke seke yürüdüm biraz..  her yanım,toz toprak.. terli perişanım ,açlıktan midem kötü.. ağlasam da.. 
"ne yaparsan yap.. yıldıramayacaksın beni.. okuyacağım işte.. okuyacağım  "diye bağırırken..
birisi" sen bilirsin tabi "diyince, ödüm koptu..

yusuf--ir--mr.anar--çiğdem--yasemin-- elizabeth--philip--ceyda--harun--mustafa--güngör-- cevdet--bekir-- hah hah hah..

bekir-- kurtarıcın gelmiş,işte..

Hiç yorum yok: